„PUSZCZA ZA NASZYM PROGIEM” – WYSTAWA FOTOGRAFII PRZYRODNICZEJ

Od 30 maja na terenie Alfa Centrum oglądać można autorską wystawę fotografii profesora Marka Konarzewskiego z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku i doktora Janusza Kupryjanowicza z Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy ukazujących bogactwo i różnorodność przyrody Puszczy Knyszyńskiej. Organizatorami wystawy są Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze i Alfa Centrum.

Obok Warszawy, Białystok jest jedynym dużym polskim miastem bezpośrednio sąsiadującym z puszczą. Ów bardzo wyjątkowy kompleks leśny – Puszcza Knyszyńska rozciąga się na obszarze ponad 1000 km2 i wśród lasów nizinnych nie ma sobie równych pod względem zróżnicowania rzeźby terenu, rozmaitości siedlisk oraz bogactwa roślin i zwierząt.

Znajdziemy tu strumienie o górskim wręcz charakterze, lecz również bagienne mateczniki, jakby żywcem wyjęte z mickiewiczowskich strof „Pana Tadeusza” i żubry kojarzone z Puszczą Białowieską. A wszystko to w odległości do 40 km od centrum Białegostoku!

Wystawa jest częścią naszego projektu dokumentującego przyrodnicze bogactwo Puszczy Knyszyńskiej. Mamy nadzieję, że prezentowane zdjęcia zachęcą Państwa do zapoznania się z tym niezwykłym i nie do końca odkrytym skarbem przyrody Podlasia.
Autorzy

Wystawę „Puszcza za naszym progiem” można oglądać od 30 maja do 19 czerwca w Alfa Centrum, w pasażu naprzeciwko wejścia od ulicy Świętojańskiej. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Młody lis ze szczupakiem. Fot. M. Konarzewski

Bocian czarny gnieździ się w trudno dostępnych lasach, jakimi są olsy i brzeziny bagienne. Fot. J. Kupryjanowicz

Brzezina bagienna. Fot. J. Kupryjanowicz

Żurawie zwykle widzimy na terenach otwartych choć gnieżdżą się w olsach. Rzadki widok, jak ten na fotografii, to żuraw w grądzie. Fot. M. Konarzewski