WYSTAWA „ZAJRZYJMY DO ŚRODKA”

„Zajrzyjmy do środka” to autorska wystawa dr Joanny Leśniewskiej, która na co dzień pracuje w Instytucie Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Wystawa prezentuje fotografie struktur komórkowych, tkanek i organów roślinnych wykonane spod mikroskopu z użyciem różnych technik: jasnego pola, kontrastu Nomarskiego (DIC) i fluorescencji.

Przed kilkoma miesiącami wystawę można było oglądać w budynkach Uniwersytetu w Białymstoku. Od 20 kwietnia dostępna jest dla odwiedzających Alfa Centrum.

Wystawę można oglądać codziennie w godzinach otwarcia centrum handlowego, aż do 15 maja. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Zapraszamy!

 

 

Przykłady fotografii prezentowanych na wystawie:

Pomarańczową barwę owocom jarzębiny – Sorbus sp. nadają karotenoidy występujące w chromoplastach. U tej rośliny chromoplasty przyjmują postać włókienkowatą.
Pow. mikroskopu 100x

 

Kryształy szczawianu wapnia – pojedyncze lub bliźniacze w komórkach suchej łuski czosnku – Allium sp. 

Kontrast Nomarskiego, DIC. Pow. mikroskopu 50x

 

Kryształy szczawianu wapnia – pojedyncze i bliźniacze (tzw. krzyżaki) w komórkach suchej łuski cebuli – Allium cepa.
Kontrast Nomarskiego, DIC. Pow. mikroskopu 50x

 

bulwy ziemniaka

Dlaczego bulwy ziemniaka, Solanum tuberosum wystawione na światło zazieleniają się?
W komórkach bulw rosnących pod ziemią występują bezbarwne plastydy, tzw. amyloplasty, które gromadzą skrobię (fot. na górze). Na świetle plastydy te wytwarzają chlorofil i przekształcają się w chloroplasty (fot. na dole). Przykład ten pokazuje zdolność przechodzenia jednych typów plastydów w inne.
Pow. mikroskopu 100x

 

Kryształy szczawianu wapnia w komórkach ogonka liściowego begonii – Begonia sp. przyjmują dwie formy: piramid oraz druz.
Kontrast Nomarskiego (DIC). Pow. mikroskopu 100x

 

Organizator: