DOM POD ZNAKIEM ŚWIĄT

W głowie lista zakupów, w sklepach kolejki, a w pracy gorączka przed końcem roku. Prezenty już kupione, ale nie popakowane, a jeszcze zapomnieliśmy o drobiazgu dla sąsiada, który zawsze w przeddzień Wigilii przynosi wraz z dziećmi własnoręcznie wypiekane pierniczki. Chociaż za chwilę wszystko wokół nas ma zwolnić, na razie cały świat przyspiesza. Na ulicach korki, stojąc w sznurze samochodów oglądamy migoczące światełkami witryny i wtedy pojawia się myśl o tym, co jest „kropką nad i” przedświątecznych przygotowań. Dekoracje. Oprócz choinki, która już czeka na balkonie trzeba przecież zadbać o wystrój stołu, okien, a właściwie klimat świąt powinno się czuć już od progu. I kiedy znaleźć na to czas?

Coś gotowego
Ratunkiem będą dla nas gotowe bożonarodzeniowe ozdoby, które kupimy w sklepach z artykułami dekoracyjnymi. Na świąteczny stół dostaniemy ozdobne obrusy, serwety i bieżniki, różnokolorowe świece, dostępne są też piękne stroiki. Kompozycja łącząca otaczający talerz ozdobny wianek, materiałową serwetkę, którą przykrywamy koronkową gwiazdą zrobi piorunujące wrażenie na gościach siadających do wigilijnego stołu. Przygotowanie takiego nakrycia z gotowych elementów zajmie nam chwilę, a efekt jest murowany.

 

Nastrój zaklęty w drobiazgach
Klimat świąt pomogą nam wyczarować także rozmaite bibeloty. Zakupione raz, będą z nami na długie lata, a ich rytualne odpakowywanie tuż przed Bożym Narodzeniem stanie się równie miłym zwyczajem, co wspólne strojenie choinki. W sklepach z ozdobami znajdziemy świeczniki w kształcie aniołów, podgrzewacze z motywem gwiazdek, półmiski przypominające choinkę, mieniące się odcieniami srebra i złota talerzyki, spinacze do serwetek ze świątecznymi wzorami. Mamy też ogromny wybór koralików, łańcuszków, świecidełek, których ozdobne szlaczki możemy rozłożyć między nakryciami. Aby dodać wnętrzom klimatu, możemy posłużyć się girlandami światełek, zawieszonych na karniszach, gotowym stroikiem do powieszenia na drzwi, czy ozdobami w kształcie reniferów, sani z Mikołajem, świecących śniegowych kulek, które będą pasowały do każdego wnętrza.

 

Choinka jak ze snu
Osobną kategorię ozdób stanowią te, które pojawią się na naszej choince. Tu także wybór jest ogromny, od maleńkich aniołków – baletnic, w różnych pozach, przez szklane i koronkowe gwiazdki, po tradycyjne bombki we wszystkich możliwych kolorach i wzorach – hitem są bombki o kształcie zwierzątek i bałwanków. Możemy wybrać wersję ozdób jednokolorową, albo zafundować sobie misz-masz wzorów i barw. Ważne, żeby przy ubieraniu bożonarodzeniowego drzewka panowała zgoda i wzajemne poszanowanie dla odmiennych gustów.

 

Życzymy wesołych i pięknych Świąt!