DZIEWCZYNA Z TATUAŻEM

Rysunki na ciele mają swoją długą i ciekawą historię. W starożytnej Grecji były odznaką nobilitacji, podkreślały godność i szlacheckość, z kolei w Chinach służyły do oznaczania wojowników. Tatuowanie miało swoją specjalną rolę w kulturach plemiennych, na przykład wśród Indian trwałe barwienie skóry miało moc magiczną, jak wierzono, zapewniało szczęście i odczyniało złe uroki. Tatuaże były zróżnicowane w zależności od pozycji w hierarchii, służyły także do stygmatyzowania niewolników i jeńców. Gdy plemiona się rozwinęły i zaczęły przekształcać w państwa, rola tatuażu nieco się zmieniła. Zaczął on służyć oznaczaniu tych, którzy znaleźli się na marginesie – skazańców i wyrzutków.

Uważa się, że pojęcie tatuażu wywodzi się z wyspy Thaiti i oznacza „znakowanie”. Dowody kultywowania tej tradycji pochodzą już z paleolitu, a wprowadzanie barwnika pod skórę jest najstarszym znanym zabiegiem kosmetycznym. Jak czytamy na stronie białostockiego Mona Liza Tatoo: „Tatuaż nie jest dla każdego. To cecha charakteru, iskra emocji. To motto życiowe, styl i środek wyrazu. Określa Cię, towarzyszy przez całe życie, wyróżnia z tłumu.”

Mona Lisa Tatoo Fashion show
Mona Lisa Tatoo Fashion show

Tatuaż ma we współczesnych czasach zupełnie inną rolę, niż w epokach starożytnych. Jest wyrazem nieskrępowanej swobody, aktem odwagi, wynika z chęci wyrażenia siebie w szczególny sposób. Osoby decydujące się na ten zabieg przywiązują dużą wagę do rysunku, który pojawi się na ich ciele. Wybierają motto będące życiową dewizą, znany cytat lub inicjały ukochanej osoby. Dzięki zaawansowanym technikom tatuażu możliwości jego wykonania są niemal nieograniczone.

Mona Lisa Tatoo Fashion show
Mona Lisa Tatoo Fashion show

Podczas oryginalnego eventu w Alfa Centrum w pierwszy weekend października zobaczyć mogliśmy wyjątkowe połączenie mody i tatuaży. Efekt był zdumiewający, okazuje się, że ciekawe stylizacje doskonale komponują się z rysunkami na ciałach modelek. Nosząc tatuaż możemy wybierać outfit, który go wyeksponuje i podkreśli, luźny T-shirt z opadającymi ramionami to częste rozwiązanie, gdy chcemy pokazać ozdobione plecy lub ramiona. Latem widoczne są tatuaże na odsłoniętych kostkach i łydkach, a także te na dekolcie.

Zanim zdecydujemy się na tatuaż pamiętajmy, że jest on trwały i wykonując go warto dobrze przemyśleć koncepcję.